Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Side Paketi

Kesin Hareketli

Side Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Romalılar tarafından milattan sonra 150 yılında inşa edilen ve mitolojide güzellik ile sanatın tanrısı olan Apollon’a ithaf edilen Apollon Tapınağı Side gezilecek yerler içinde kesinlikle atlanmaması gereken bir yer noktadır. Binlerce yıllık tarihi ve eşsiz aurası ile sizi büyüleyecek olan Apollon Tapınağı’na Side merkezden yalnızca 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Aspendos Köprüsü
Aspendos Köprüsü

Side’de yer alan önemli tarihi eserlerden biri de Köprüçay üzerine kurulu olan Aspendos ya da diğer ismi ile Köprüpazar Köprüsü. 4. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş olan taş köprü 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle köprünün bugünkü görünümü ya da daha doğrusu mimarisi Roma’dan çok Selçuklu mimarisine aittir. 259,50 metre uzunluğundaki Aspendos köprüsü özellikle manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

İsmi Antalya ile özdeşleşmiş olan Manavgat şelalesi Manavgat’a bağlı bir mahalle olan Side’de yer alıyor. 3-4 metre yükseklikteki falezlerden aşağıya süzülerek harika bir görüntü oluşturan şelale özellikle genişliği ile de nadide şelalelerden biri. Side’de buluna Manavgat şelalesinin en geniş yeri tam 180 metre! Yani Side gezilecek yerler arasında bulunan bu muhteşem şelaleyi görmeden Side’den ayrılmanız kesinlikle büyük bir hata olur.

Seleukia
Seleukia

Antik kentin çam ormanları arasında bulunan çok güzel bir manzarası olan bir yapıdır. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan bu yapı Side’nin tüm ovasını ve denizini tepeden izler. Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan eski tarihi eserler bugünlerde Antalya Müzesi’nde sergilenmektir.

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Kurulduğu dönemde dünyanın sayılı kentlerinden biri olarak kabul edilen Side antik kenti Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Suriye Krallığı gibi çok sayıda medeniyetin hâkimiyetine girmiştir. Bu nedenle Side Antik Kenti tüm bu medeniyetlerden izler taşıyan eşsiz bir kolajdır demek pek de yanlış olmaz. Antalya merkezden yaklaşış 70 kilometre, Manavgat merkezden 7 kilometre uzaklıkta olan Side antik kenti Side merkezden ise yürüyerek 15 dakika kadar kısa bir sürede gidilebilecek uzaklıktadır. Yani Side’ye gittiğinizde keyifli ve kısa bir yürüyüşle sayısız kültüre ev sahipliği yapmış bu eşsiz kenti görebilirsiniz.

Side Müzesi
Side Müzesi

Side Müzesi Roma ve Bizans dönemlerinin yanı sıra Helenistik döneme ait binlerce yazıt, kabartma, Roma dönemi heykelleri, lahitler, sütunlar gibi bölgenin tarihini yansıtan sayısız tarihi eserin sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri. Bununla da kalmıyor zira müzenin içindeki eserler kadar binası da çok özel; Side Müzesi Side antik kentinin agorasının karşısında bulunan ve 5-6. Yüzyıllarda inşa edilmiş agora hamamında kurulmuş. Yani Side Müzesi daha içine girmeden binasıyla bile size ne denli eşsiz bir tarihi yolculuk yaşatacağının sinyallerini veriyor. Müze Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlıyor.

Titreyen Göl
Titreyen Göl

İçinde karabataktan Pekin Ördeği’ne kadar çok sayıda kuşu barındıran Titreyen Göl 3000 metrekarelik küçük bir alana sahiptir. Hafif rüzgâr esintisinde su yüzeyinde titrek bir görüntü oluştuğu için göle bu isim verilmiştir. Ancak gölün ilginç bir de hikâyesi var… Efsaneye göre gölün yakınlarında oturan ve kuşları, ördekleri besleyen yaşlı bir balıkçı yaşarmış. Kuşlar ne zaman yaşlı balıkçıyı görse kanatlarını çırparak balıkçıya doğru gelirmiş. Bir gün gölde avlanan avcılar göldeki ördekleri vurmuş. Bunun üzerine yaşlı balıkçı avcıların üzerine yürüyüp avcıları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışmış. Avcılar yaşlı adamı itip, vurdukları ördekleri suyun üzerinden toplamaya başlamış. Bu sırada sağ kalan ördekler hep birlikte havalanıp kanatlarıyla bir hortum oluşturmuş ve avcıları kaçırmış. O günden sonra göl hep titremeye başlamış. Bu titremeyi o yörede yaşayan insanlar, kuşların yaşlı balıkçıya ağlaması olarak yorumluyorlar.Ne Yapılır?  • Bu güzel ilçeyi Antik Kent bölgesinden başlayarak keşfedin
  • Romalıların inşa ettiği ve güzellik tanrısı Apollon’a ithaf edilen Apollon Tapınağı’nı mutlaka ziyaret edin
  • Hikâyesi ile büyüleyen Titreyen Göl’ün eşsiz manzarasına tanıklık edin
  • Bir doğa harikası ve Türkiye’nin en önemli şelalesi olan Manavgat Şelalesi’nde doğa ile iç içe olun
  • Aspendos Köprüsü’nün büyüleyici yapısını yakından inceleyin
  • Ülkemizin en güzel plajları arasında yer alan Side’de denizin keyfini doyasıya çıkarın
  • Günlük gezilere katılarak at safari yapabileceğiniz gibi, eğer atlar sizin için hep bir tutku olduysa tatiliniz boyunca binicilik dersleri alın
  • Manavgat Nehri’nde adrenalin dolu rafting yaparak stresten uzaklaşın
  • Pırıl pırıl parlayan güneşin altında birçok koyu denize girerek keşfetmek için mavi turlara katılın
  • Selge’ye gidebilir ve peribacalarını andıran şekilleri görebilirsinizNe Alınır?Side ve Manavgat’ta çok sayıda tezgâh, dükkân ve mağazalarda hediyelik eşya, süs eşyaları, takılar ve bölgeye özgü figürler bulabilirsiniz. Side Antik Kenti’ni, tapınakları ve kalıntıları sembolize eden figürler ya da magnetler oldukça ilgi gören ürünlerdir. Manavgat Şelalesi etrafında şelalenin güzelliklerini simgeleyen pek çok hediyelik ürün bulabilirsiniz. Ayrıca Side’de yöre halkının yaptığı turunç ve patlıcan reçellerinden mutlaka satın almanızı tavsiye ediyoruz. Semt pazarında taze meyve ve sebze bulabilirsiniz. Tekstil ürünleri, kıyafetler ve yöreye özgü işlemeli örtüler de bu ilçede mevcut ürünler arasındadır.Ne Yenir?Side mutfak kültürü de Antalya’nın ve genel olarak Akdeniz mutfağından izler taşır. Zeytinyağlılar, sebze yemekleri, salatalar ve ot kavurmaları ön plandadır. Deniz kenarında bir yerleşim olduğundan da balık çeşitleri ve deniz ürünleri açısından oldukça zengin bir mutfağı vardır. Side’nin en meşhur yemeklerinin başında sac kavurması geliyor. Bunun dışında arapaşı, sebzeli kebap, patlıcan reçeli, turunç reçeli, laba, hibeş gibi farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz.   Side, turistik bir kent olduğu için Türk ve Dünya mutfaklarından pek çok farklı lezzeti sunan restoranları bulmak oldukça kolay. Tost ve gözleme gibi aperatiflerin yanı sıra fast food restoranları, ev yemekleri yapan yerler, pide ve kebapçılar, Çin lokantası gibi farklı çeşitleri bulabilirsiniz. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side’de yer alan en popüler restoranlar şu şekilde:

Q Beach Restaurant & Bar: Deniz kenarında bulunan ve bölgenin en popüler restoranları arasında gösterilen Q Beach Restaurant, deniz ürünlerinin yanı sıra ızgara çeşitleri ile müşterilerine muhteşem lezzet sunuyor. Adres: Evrenseki Sahil Park, Side, Manavgat 07330, Antalya

Conny's Restaurant And Bar: Nezih olduğu kadar romantik bir atmosfer sunan Conny’s Restaurant, Türük damak tadına uygun lezzetli yemekleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca mekânda karaoke geceleri düzenleniyor. Adres: Selimiye, Adnan Menderes Blv., 07330 Manavgat, Antalya

Orfoz Restaurant: Bölgenin en iyi balık restoranları arasında gösterilen Orfoz, lezzetli deniz ürünlerinin yanı sıra muhteşem mezeleri ile ziyaretçilerini memnun ediyor. Adres: Selimiye Mah, Liman Cad., Nar Sok, No:5, Side, Manavgat, Antalya

Stella’s Manzara: Yalnızca manzarası için bile gidebileceğiniz bir mekân Stella’s Manzara. Bey Dağları ve Antalya Koyu manzaralı restoranın menüsünde et yemekleri ağırlıklı olsa da pizzaları da bir o kadar leziz. Adres: Yeşilbahçe, Lara Cd. No:40, 07160 Muratpaşa, AntalyaNe Zaman Gidilir?Akdeniz ikliminin hâkim olduğu şehirde yazlar sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya yaz turizmi için tercih edilmektedir. Antalya’ya gidilecek en doğru zaman yaz mevsimidir. Yaz turizminin en çok geliştiği şehirdir ve bu yüzden en çok göçü yazın alır. Oldukça sıcak geçen yaz ayları, burada tatil yapmak isteyenler için kaçınılmazdır. Turizm sezonu genelde mayıs ayında açılıp ekimde havaların soğumasına kadar devam etmektedir. Şehrin sıcaklıkları ekim itibariyle azalmaya başlar. Ekim-­mayıs gibi dönemlerde turistik bir yoğunluk olmaktadır. Antalya’da hava genel olarak ılık geçse de kış mevsiminde hortuma ve şiddetli yağışlara karşı tedbir almakta fayda vardır.Eğlence ve Gece HayatıSide’de gece hayatı, Akdeniz’deki diğer kentlerde olduğu gibi oldukça rahat ve kaliteli geçer. Bölgenin merkezinde Avrupa standartlarındaki çok iyi disko ve gece kulüpleri yer alıyor. Bunun dışında tatil köyleri ve 5 yıldızlı otellerin de sunduğu aktivitelere geceye hareketlilik katıyor. Gece belirli bir saatten sonra canlı müzik ve bar hizmeti veren sahildeki restoranların yanı sıra Apollo Tapınağı’nın yanındaki kafe ve barlar Side’ye gelen turistlerin ve yerel halkın tercihleri arasındadır. Side’de önerebileceğimiz popüler mekânları Light House, Oxyd Disco, Miranda ve Titanic olarak sıralayabiliriz.  Festival ve EtkinlikAntalya’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekildedir:

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali: 5 Eylül 28 Eylül arası düzenlenen tam 22 senedir süregelen festivaldir. Aspendos antik tiyatroda düzenlenen çok sayıda etkinlikle tiyatronun canlı kalması sağlanmaktadır.

Uluslararası Antalya Piyano Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü piyanistlerin konserlerine yer veren festival, adeta müzik şöleni tadındadır. Festival kapsamında çeşitli piyano konserleri düzenlenirken, ayrıca halka açık ücretsiz etkinliklere yer verilmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Ülkemizin en uzun soluklu film festivalidir. 1950’li yıllarda Aspendos Tiyatrosu’ndaki konser ve tiyatrolar film festivalinin temelini oluşturur. 1964 yılında düzenlenen ilk festivalin genel amacı Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemektir.

Manavgat Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir.

Uluslararası Antalya Kum Festivali: Mayıs ayında düzenlenmektedir. Çok büyük boyutlarda kum heykellerinin sergilendiği festival dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yerini almıştır.
Peşin Fiyata 3+3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3+3 Taksit