Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Olympos Paketi

Olympos Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Olimpos Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti

Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, M.Ö. 168-78 yıllarında basılan Likya Konfederasyon sikkelerinde adı geçmektedir. İktisadi bir birlik olan Likya Konfederasyonu konseyinde, Olimpos’un üç oy hakkı olduğu bilinmektedir. Tarihçilere göre, M.Ö. 80 yılında Zenniketes isimli Kilikyalı bir korsan tarafından ele geçirilen kent, 78 yılında Romalılar tarafından alınmıştır. Haçlı Seferleri sırasında Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin istilasına uğrayan Olimpos, 15. Yüzyılda Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Orta Çağ’dan sonra yakın zamana kadar Türk yerleşimin olmadığı kent sadece göçerler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan Olimpos, denize açılan ve ortasından Akçay deresinin aktığı bir vadi içine kuruludur. Su kanalları, surlar, lahit mezarlar gibi kente ait pek çok kalıntı görülebilir. Antik çağlarda nehir kenarlarına yapılan duvarlarla kanal haline getirilen nehirden gemiler de geçebilmekteydi. Ören yeri girişinden antik kentin kalıntıları arasında yaklaşık 1,5 kilometre yürüyerek Olympos sahiline ulaşılıyor.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Milattan önce 2. yüzyılda inşa edilen Phaselis Antik Kenti, Kemer’in bölgenin en ünlü antik şehirlerinden biridir. Bu antik kente yalnızca deniz yolu ile ulaşılabilir, Rodoslular’ın kolonisi olarak kurulmuştur. Birçok yapı antik kentte hala ayakta durmaya devam ediyor. Antik tiyatro, Helenistik mimarinin özelliklerini taşır ve 2000 kişilik kapasiteye sahiptir ve muhteşem bir deniz manzarası vardır. Su altından çıkartılan ve 6. yüzyıla ait olduğu düşünülen koku şişesi Phaselis Antik Kenti’nden çıkarılan en eski eserdir. Phaselis’in kuzeyinde ise Idyros Antik Kenti bulunur. Bölgenin tarihe tanıklık etmiş, Bizans dönemine ait kalıntıların yer aldığı bu antik kent önemli alanlardan biridir.

Tahtalı Dağı
Tahtalı Dağı

Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Tahtalı Dağı, Kemer sahil şeridinde yer alan ve 2365 metre yüksekliği ile bölgenin denize yakın en yüksek noktası konumunda olan bir dağdır. Tatilcilerin popüler gezi duraklarından birisi olan Tahtalı Dağı'na Olimpos'tan teleferik ile çıkabilir ve buradaki muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa'nın ise en uzun Teleferiği olan Olimpos Teleferik, Akdeniz’i ve 2365 Metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesini birleştirmektedir. "Sea to Sky" sloganıyla dikkat çeken Tahtalı Dağı'na Olimpos civarından teleferik ile yaklaşık 10 dakika süren bir yolculukla ulaşım mümkün. Tahtalı Dağı'na ulaştığınızda olağanüstü manzaralar sizi beklemekte. Burada güneşin doğuşunu izlemek, muhteşem manzaralar eşliğinde temiz havanın tadını çıkarmak ve dinlemek güzel aktiviteler arasındadır.

Yanartaş (Khimaira)
Yanartaş (Khimaira)

Bir Lykya kenti olan Khimaira’da, antikçağlardan bu yana hiç sönmeden yanan ateş, bir doğal gaz kaynağının çatlaklardan yeryüzüne çıkmasıyla oluşuyor. Eskiden daha güçlü olan ateş, zamanla küçük ama çok sayıda aleve dönüşmüştür. Gündüz saatlerinde belli belirsiz olan alevleri akşam saatlerinde izlemek daha etkileyici olmaktadır. Ören yeri girişinden yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşten sonra bu yanar taşların olduğu tepeye ulaşılmaktadır.Ne Yapılır?  • Hemen hemen tüm tesislerde geceleri yakılan ateşin etrafında oturun, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle kaynaşın
  • Olimpos’ta mutlaka gün doğumunu izleyin! Gökyüzünün berraklığı, doğanın güzelliği sizi kendine hayran bırakacak
  • Faselis ve Kekova’ya yapılan yat turlarına katılın. Batık antik kentlerin üzerinde yüzme keyfini yaşayın
  • Enerjiniz varsa sabah erken kalkın ve balık avına katılın
  • Özellikle iç bölgelerde yer alan Roma hamamını gezmeden olmaz
  • Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Tahtalı Dağı’na teleferikle çıkarak muhteşem manzaralara şahit olun
  • Yanartaş’a çıkıp, sönmeyen alevde sucuk pişirmeyi unutmayın
  • El değmemiş doğası ile büyüleyen Ceneviz Koyu’nda yeşil ve mavinin muhteşem birleşmesine tanıklık edinNe Alınır?Olimpos, alışveriş merkezleri ve mağazaların yoğun olduğu bir tatil beldesi değil ancak merkezde tezgâhlarda ve dükkânlarda sizi şirin bir alışveriş imkânı bekliyor. Beldenin merkezinde sevdiklerinize ve kendinize hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Özellikle süs eşyaları ve takılar burada el yapımı ve oldukça rağbet gören ürünlerdir. Bölgeye özgü seramik figürler de oldukça ilgi çekicidir. Semt pazarından taze meyve ve sebze temin edebilir, yöre halkının sattığı kışlık ürünlerden salça, reçel, marmelat ve bal satın alabilirsiniz.Ne Yenir?Olimpos’un mutfak kültürü de Antalya gibi Akdeniz mutfağının özelliklerini taşır. Zeytinyağlılar, yeşillikler ve salatalar ön plandadır. Olimpos’un yöresel yemeklerinden bazıları hibeşi, domates civesi, köle ve deniz ürünleridir. Bu güzel yerde bunları tatmadan bölgeden dönmeyin. Ayrıca her tatil bölgesinde olduğu gibi Olimpos’ta da balık ve deniz ürünlerinin her çeşidi ön planda ve vazgeçilmezlerden. Akşamları güzel bir balık restoranında balık keyfi yaparken, çeşit çeşit zeytinyağlı mezelerin ve kalamar tava, güveçte kalamar yahnisi, çipura, levrek ızgara gibi balıkları ve deniz ürünlerini tatmayı da ihmal etmeyin. İsterseniz Olimpos’ta zeytinyağlılar ve ev yemekleri yapan lokantaları, fast food restoranlarını, ızgara et çeşitlerini ve pide, kebap gibi yiyecekleri bulabilirsiniz. Ayrıca bölge turistik olduğu için tost ve gözleme gibi uygun fiyatlı aperatiflerde var.Ne Zaman Gidilir?Akdeniz ikliminin hâkim olduğu şehirde yazlar sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya yaz turizmi için tercih edilmektedir. Antalya’ya gidilecek en doğru zaman yaz mevsimidir. Yaz turizminin en çok geliştiği şehirdir ve bu yüzden en çok göçü yazın alır. Oldukça sıcak geçen yaz ayları, burada tatil yapmak isteyenler için kaçınılmazdır. Turizm sezonu genelde mayıs ayında açılıp ekimde havaların soğumasına kadar devam etmektedir. Şehrin sıcaklıkları ekim itibariyle azalmaya başlar. Ekim-­mayıs gibi dönemlerde turistik bir yoğunluk olmaktadır. Antalya’da hava genel olarak ılık geçse de kış mevsiminde hortuma ve şiddetli yağışlara karşı tedbir almakta fayda vardır.Eğlence ve Gece HayatıOlimpos’un küçük ve tarihi bir yer olması gece hayatının renkli ve oldukça eğlenceli olmasına engel değil. Beldede ahşaptan inşa edilmiş bar ve club tarzı mekânlar haliyle fazladır. Olimpos'ta güneşin ve denizin tadını bol bol çıkartırken geceleri seçeceğiniz mekânlarda farklı bir dünyaya geçiş yaparsınız. Bu dünyada hareket ve eğlence hiç durmaz, sabahın ilk saatlerine kadar devam eder. Olimpos’ta önerebileceğimiz eğlence mekânlarını şu şekilde sıralayabiliriz: Öküz Bar, Hangar Bar, Cactus Cafe, Eski Yeni Bar, Orange Disco, Likya Olimpos, Deep Green Bar. Festival ve EtkinlikAntalya’da tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekildedir:

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali: 5 Eylül 28 Eylül arası düzenlenen tam 22 senedir süregelen festivaldir. Aspendos antik tiyatroda düzenlenen çok sayıda etkinlikle tiyatronun canlı kalması sağlanmaktadır.

Uluslararası Antalya Piyano Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü piyanistlerin konserlerine yer veren festival, adeta müzik şöleni tadındadır. Festival kapsamında çeşitli piyano konserleri düzenlenirken, ayrıca halka açık ücretsiz etkinliklere yer verilmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Ülkemizin en uzun soluklu film festivalidir. 1950’li yıllarda Aspendos Tiyatrosu’ndaki konser ve tiyatrolar film festivalinin temelini oluşturur. 1964 yılında düzenlenen ilk festivalin genel amacı Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemektir.

Manavgat Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir.

Uluslararası Antalya Kum Festivali: Mayıs ayında düzenlenmektedir. Çok büyük boyutlarda kum heykellerinin sergilendiği festival dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yerini almıştır.
Peşin Fiyata 3+3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit