Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Odessa Paketi

Odessa Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Altın Çocuk Heykeli
Altın Çocuk Heykeli

Metalik kırık bir yumurtanın içinde oturan tombul bronz bir çocuğun heykeli marina bölgesinde yer alır. Heykelin, altın çağını sembolize ettiğine inanılır ve çocuğun ayağını tutan kişinin seyahatinin çok iyi ve güzel geçeceğine inanılır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği özel yerlerden biri olan bu heykeli fotoğraflamayı kesinlikle unutmayın. 

Arcadia Plajı
Arcadia Plajı

Turunuzu yaz aylarına doğru planlıyorsanız, Ukrayna’nın en ünlü plajı Arcadia’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arcadia ismini Odessa şehrinin kurucuları koymuş ve ileride başarılı bir tatil mekânı olacağını ümit etmişlerdir. Nitekim; günümüzde bu plaj şehre gelen her turist için ziyaret edilmesi gereken yerdir. Arcadia Plajı, hem gündüz plajı ve kafeleri hem de gece restoranları ve kulüpleriyle şehrin nabzının attığı önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Buradaki gece kulüpleri Mayıs ile Eylül arasında faaliyet göstermektedir.

Deribasovskaya Caddesi
Deribasovskaya Caddesi

Odessa’nın en renkli ve en hareketli caddesi olarak kabul edilen Deribasovskaya Caddesi, sunduğu tüm alternatiflerle sadece şehre gelen turistlerin değil, aynı zamanda Odessa halkının uğrak noktalarından biridir. Cadde boyunca birbirinden çeşitli bar ve kafeler bulunur ve özellikle yazın ve sonbahar başlangıçlarında yürüyüş yapan insanlarla dolup taşar. Kentin en işlek caddesi olan Deribasovskaya’da hem alışveriş yapabilir hem de yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. 

Duke de Richelieu Anıtı
Duke de Richelieu Anıtı

Potemkin Merdivenleri’nin en üstünde bulunan Duke de Richelieu Anıtı, Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun heykelidir. Rusya Çarı tarafından Odessa yöneticisi olarak görevlendirilen Duc de Richelieu’nun şehri yönetmesiyle Odessa, kalkınmış ve bu nedenle halk onun anısına bu heykeli yaptırır. Primorski Bulvarı’nda yer alan Duke de Richelieu Anıtı ayrıca Odessa kentinde inşa edilen ilk anıt özelliğini taşımaktadır. 

Katakomblar
Katakomblar

Katakomb adıyla anılan yeraltı şehirleri ya da yeraltı labirentleri, Odessa’nın yaklaşık 70 kilometre dışında yer alır. Deniz seviyesinin 60 metre altına kadar inen bu yer altı tünellerinin oluşum nedeni taş madenciliğidir. Fakat daha sonra savaş sırasında bu gizli madenler ve tüneller cephanelik ya da saklanma yeri olarak kullanılır. İkinci Dünya Savaşı sırasında özellikle Sovyet partizanlarına saklanma yeri olarak hizmet eden bu Katakombları gezerek, geçmişte yaşanmış savaşların izlerine tanıklık edebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı da çok sayıda farklı yollara sahip bu tünellerde kaybolma olaylarının daha önce gerçekleşmiş olmasıdır. Şimdilik 2 bin 500 kilometre olduğu bilinen bu yer altı labirentlerinin haritaları tam olarak çıkarılamamaktadır. Bunun sonucunda da kaybolan insanların taş düşmeleri ya da susuzluktan ölmeleri gibi talihsiz olaylar geçmişte yaşanmıştır. Birçok yeri müze haline getirilen ve Katakomblara özel turlar düzenleniyor. İsterseniz 2,5 saat süren Usatovo ve Nerubayske köylerinin altında bulunan Katakombları isterseniz de diğer bir tur seçeneğiyle bu Katakomblarda bir gece konaklayabilirsiniz. 

Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu
Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Rönesans tarzında tasarlanan ve mimari yapısıyla dikkat çeken Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu, kentin en turistik noktalarından biridir. 1665 koltuk kapasiteli olan Opera ve Bale Tiyatrosu, şehrin tam merkezinde bulunuyor. Bu opera binası Avrupa’nın en güzel mimari eserlerinden biri olma düşüncesiyle inşa edilir. Kendine has akustik yapısıyla dikkatleri çeken bina, kubbe, kemer, kabartma ve mumlarıyla sanatseverleri büyülemeye ve ağırlamaya devam etmektedir. Eğer gitmişken bir oyun izlemek isterseniz biletleri salıdan pazara 11.00 ile 19.30 saatleri arasında operadan ya da internet sitesinden alabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir başka şey ise operanın bir kıyafet kuralı olduğudur, şort tişört ve spor ayakkabı gibi günlük kıyafetlerle girmeniz yasaktır.

Odessa Pasajı
Odessa Pasajı

Odessa'nın merkezinde yer alan pasaj tarihi yapısı ile göz kamaştırmaktadır. Şuan çalışmakta olan pasajda irili ufaklı hediyelik eşya satılan yerler mevcuttur. Odessa'ya ait biblolar alıp, koleksiyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Odessa Şehir Parkı
Odessa Şehir Parkı

Deribasavskaya Caddesi’nde bulunan şehir parkı, gürültüden uzak ıhlamur ve kestane ağaçlarıyla bezenmiş dinlenmeye yönelik bir yerdir. Parkın içinde bulunan küçüklü büyüklü kafelerde manzara eşliğinde Ukrayna'nın yöresel yemeklerinin tadına bakma imkânınız da var. Özellikle akşam saatlerinde parkın içinde yapılan gösterilere katılıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Potemkin Merdivenleri
Potemkin Merdivenleri

Odessa’da görülmesi gereken yerlerin başında şehrin sembolü olan Potemkin Merdivenleri yer alır. Primorskaya Caddesi’ni marinaya bağlayan bu merdivenler 192 basamaktan oluşmaktadır. 1837­-1841 yılları arasında yapılan bu merdivenler şehrin en önemli turistik noktalarından biridir. Potemkin Zırhlısı isimli film bu merdivenlerde çekilmiş olup, aynı zamanda bu merdivenler Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında yer almaktadır. Bu merdivenlerin bir başka önemli ve eşsiz özelliği ise tasarımında optik illüzyondan yararlanmasıdır. Şöyle ki, merdivenin en altından yukarı baktığınızda sadece yükselen merdiven basamaklarını görebilirsiniz ulaşacağınız son merdiveni ve devamını değil. Aynı şekilde eğer merdivenin en üst basamağındaysanız diğer basamakları göremezsiniz sadece son basamaktan sonra yer alan caddeyi görebilirsiniz. Bu ilgi çekici merdivenlerde güzel vakit geçirip, bolca fotoğraf çekebilirsiniz. 

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Sanatseverlerin kaçırmaması gereken önemli müzelerden biri olan Puşkin Müzesi, ünlü Rus şair Alexander Puşkin’in pek çok önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Puşkin Müzesi olarak adlandırılan yer Puşkin’in 1823’te yaşadığı apartman dairesidir. Moskova’da sürüldüğü için Odessa’ya gelen Puşkin 13 ay kadar bu şehirde yaşamıştır. Edebiyat ile yakından ilgili olan turistler için Puşkin Müzesi oldukça ilgi çekici, özel bir yerdir. Hafta içi 10.00 ile­ 17.00 arası ziyaret edebileceğiniz bu güzel müze hafta sonları ise kapalıdır. Nereye Gidilir? • St. Nickolas Katedrali
 • Katakomblar
 • Spaso-Preobrazhensky Katedrali
 • Odessa Privoz
 • Arcadia Bölgesi
 • Doğu ve Batı Sanatları Müzesi
 • Odessa Arkeoloji Müzesi
 • Sabornaya Meydanı
 • Shevchenko Parkı ve Zafer Anıtı
 • Catherina Meydanı
 • Marina bölgesi
 • Odessa Flarmoni Binası
 • Odessa Belediye Binası
 • Aleksandr Pushkin Büstü
 • Chabanka Su Parkı
 • Konyak fabrikası
 • Yahudi MüzesiNe Yapılır? • Katakomblar yani yar altı şehirlerini mutlaka ziyaret edin
 • Günün erken saatlerinde Odessa Şehir Parkı’na gidin ve sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirin
 • Puşkin Müzesi’nde sergilenen eserleri yakından inceleyin
 • Odessa Pasajı’ndan yöresel hediyelikler alın
 • Şehrin geneline yayılan çok sayıdaki eğlence merkezinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin
 • Kendinizi Arcadia Bölgesi’ndeki plajlara mutlaka atın
 • Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında gösterilen Potemkin Merdivenleri’nde zaman geçirin
 • Chabanka isimli aquaparkta eğlenceli anlara imza atın
 • Konyak Fabrikası’nda hem şampanya yapım sürecini ve brandy üretimini dinleyin ardından da tadım yapın
 • Şehrin en hareketli caddesi Deribasovskaya’da alışveriş yapın ve yerel bir restoranda Ukrayna mutfağından lezzetler tadınNe Alınır?Bir liman şehri olan Odessa Ukrayna’nın en büyük alışveriş yerlerinden biridir. Bunda bir liman şehri olmasının etkisi büyüktür. Deribavoskaya Caddesi’nde yol boyunca uzanan sağlı sollu çeşitli butikler bulunmaktadır. Pazar günleri şehirde kurulan antika pazarı da meraklıları için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki; elli seneden eski olan ürünleri ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaktır. Hediyelik eşya olarak elde boyanmış ve Sovyetlerin sembolü haline gelmiş iç içe geçmiş tahtadan olan matruşka bebekler çok sayıda satılmaktadır. Bunun yanında Ukrayna’dan en çok alınan hediyelik eşyaların başında votka gelmektedir. Liman kenti Odessa’da alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında tavsiyede bulunalım:

Odessa Privoz: En az 1 gün ayırmanız gereken bir adres. Yiyecek, içecek, giyecek, elektronik dahil olmak üzere bütün ihtiyaçlarınızı Privoz’dan karşılayabilirsiniz. Ayrıca birbirinden farklı yöresel lezzetleri bu mekânda tadabilirsiniz.

Comic Shop On the Bus: Birbirinden ilginç hediyelik eşya ve ürünleri bulabileceğiniz eğlenceli bir dükkândır. Alışveriş yapmasanız dahi burayı kesinlikle görmelisiniz.

Gapchinska Art Gallery: Oldukça güzel dekore edilen Gapchinska Art Gallery’de hem sergiyi gezebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Sadece ziyaret etmek için bile gitmenizi tavsiye ediyoruz.

LaBanque: Odessa’dan ayrılmadan önce yerel ürünler satın almak isterseniz kesinlikle LaBanque’ye gitmelisiniz. Süs ve hediyelik eşyalar için en ideal dükkân burasıdır.Ne Yenir?Odessa mutfağı haliyle Ukrayna mutfağı ile benzer özelliklere sahiptir. Çok sıcak bir iklimin yaşanmadığı bölgede et yemekleri ve kök sebzeler mutfakta büyük yer tutuyor. Liman kenti olmasının verdiği özellikten bölgede balık ve diğer deniz ürünleri çok fazla yeniliyor. Odessa’da en sevilen çorba Ukrayna’nın da milli yemeği kabul edilen Borsç çorbası ile Varenyky adı verilen mantı yemeğidir. Esmer buğdaydan yaptıkları ekmek ise sofraların olmazsa olmazıdır. Odessa mutfağında süt ürünleri ve sütle yapılan yemekler çok fazla tercih ediliyor. Turşu ve reçel yapma kültürünü Odessa mutfağında da görmek mümkün. Bölge kış aylarında çok soğuk olduğundan patates ve lahana gibi bitkiler daha çok kullanılıyor. Odessa mutfağında masalarda bulunması gereken tatlar genelde aynı. Çorba ya da salata ile yemeğe başlayan halk daha sonra patates kullanılmış beyaz ya da kırmızı bir et yemeği, sonrasında da tatlıyı yiyerek yemeği noktalıyor. Ancak kentte elbette dünya mutfaklarıyla beslenen restoranlar da bulunuyor. Odessa’daki birkaç popüler restorandan bahsedelim:

Ukrainskaya Lasunka: Deribovoskaya Caddesinde yer alan ve sadece Ukrayna mutfağını müşterilerine sunan orijinal bir restorandır. Yerel halk bu restorana büyük rağbet gösterir. Adres: Novoselskoho vul. 2, Odessa 65029, Ukrayna

La Gioconda Restaurant: Gidenlerden hep tam not alan bu restoranın aynı zamanda harika bir deniz manzarası bulunmaktadır. Restoranda özellikle deniz ürünlerinden alternatifler tercih edebilirsiniz. Adres: 2nd Lermontovskiy Lane, Odessa 65014, Ukrayna

Steakhouse Meat & Wine: Adından da anlaşıldığı üzere özellikle et yemekleriyle adını duyuran bu restoran Odessa’nın en iyileri arasında gösterilmektedir. Ayrıca restoranda aradığının tüm şarap çeşitlerini bulabilirsiniz. Adres: Derybasivska Street, 20, Odessa, Ukrayna

Troubodour Brasserie: Hem uluslararası hem de yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız gitmeniz gereken yerlerin başında burası gelmektedir. Adres: Zhukovs'koho St, 13, Odessa, UkraynaNe Zaman Gidilir?Odessa’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı -10 derece civarında seyrederken, yaz aylarında hava sıcaklığı 20 derece civarındadır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları seyahat için iklim koşulları nedeni ile daha uygundur.Eğlence ve Gece HayatıUkrayna’nın çoğu şehrinden olduğu gibi Odessa’da da eğlence ve gece hayatı son derece renkli ve canlıdır. Ülkemizden de birçok turistin ziyaret ettiği Odessa’da günün ilk saatlerini Deribavoska’ya Caddesi’ndeki kafelerde ya da parklarda geçirmeniz mümkün. Kent kültürel açıdan da birçok alternatif bulunduruyor. Şehirde çok sayıda tiyatro bulunuyor. Buralarda sezonun oyunlarını izleyebilir ya da operada da bir müzik dinletisi ile harika bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Odessa’nın çok güzel bir sahili var. Gece ise kenti ziyaret eden turistleri sınırsız bir gece hayatı bekliyor. Maddi olarak oldukça uygun seçenekleri barındıran Odessa’da birçok bar ve disko bulunuyor. Yalnız gecenin geç saatlerinde gitmeye karar verdiyseniz kapıda oluşan kuyruğu dikkate almanız gerek. Arcadia bölgenin gece hayatı ile ünlü caddesidir. Bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor. Sadece bu bölgede değil Odessa’nın her yerinde geceleyin hemen hemen her yer bir eğlence mekânına dönüşüyor. Odessa’da bulunan önemli eğlence merkezlerinden bahsedelim…

Itaka: Arcadia bölgesinde bulunan Itaka, Odessa2nın en popüler barlarından biridir. Özel ışık şovları, gösterileri ile birlikte meşhur Rus sanatçılarının sahne aldığı bir eğlence merkezi olan Itaka’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Vechernyaya Odessa: Denizin tam içinde yer alan bu mekân, yaz aylarında açıktır. Bu mekânda plaj partileri düzenlenir. Vechernyaya sizleri kulüp havasından çok, deniz partisi havasına sokabilir.

Ibiza: Giriş ücreti diğer kulüplere göre daha pahalı olan Ibiza, sadece Odessa’nın değil, ülkenin de en meşhur gece kulübüdür. Odessa gece hayatının incisi olan bu mekânı mutlaka görün ve ziyaret ediniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan Ibiza’da eğlence sizi bekliyor.

Faktura: Faktura, Odessa’da bulunan diğer gece kulüplerinden farklı bir konsepte sahiptir. Klasik veya caz müzik dinlemek isteyenlerin ziyaret edebileceği Faktura, farklı dekorasyonu ile ilgi çeken ve kaliteli bir mekândır.

Golfstream: Karaoke yapıp farklı şarapları tatmak istiyor ve yanında romantik bir akşam geçirmek istiyorsanız Golfstream tam size göre bir yer. Ayrıca mekânda canlı müzik performansı da sergileniyor.

“YO!” Club: Avrupa’nın en büyük gece kulüplerinden biri olan “YO!” club, gençlerin ve turistlerin en çok gittiği mekânlardan biridir. Oldukça kalabalık olan kulüpte DJ performansları sergileniyor. Festival ve EtkinlikUkrayna’nın diğer şehirleri festival ve etkinlik bakımından çok alternatif sunmasa da Odessa’da bu tam tersi. Yıl boyunca Odessa’da düzenlenen festival ve etkinlikler şu şekildedir:

 • Nisan - Odessa Humorina Festivali: Tüm dünya genelinde kutlanan 1 Nisan Şaka günü Odessa’da festival havasında kutlanır. Herkes eğlenceli ve komik kostümler giyerek kentin ana meydanlarını doldururlar.
 • Nisan - Uluslararası Müzik Festivali “2 Days and 2 Nights of New Music”
 • Mayıs - Odessa Müzeler Gecesi
 • Haziran - Uluslararası Motor Festivali
 • Temmuz - Odessa Uluslararası Film Festivali
 • Eylül - Odessa'nın Doğum günü: Bu tarih, yılbaşı kutlamaları kadar görkemli geçmektedir.
 • Eylül - Odessa Jazz Festivali
Peşin Fiyata 2+3 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 6’dan fazla taksit yapılamamaktadır.