Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Maya Bistro Hotel Beach

İzmir Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Agora
Agora

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskân sahası Kadifekale’nin kuzey yamacında yer alıyor. Agora antik dönemlerde pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. 

Alsancak Garı
Alsancak Garı

Türkiye’nin en eski ikinci istasyonu olan Alsancak Garı, 1858 yılından bu yana hizmet veriyor. TCDD 3. Bölge Müdürlüğüne de ev sahipliği yapan binadan şehirlerarası güzergâhta Ankara, Bandırma, Afyon ve Uşak’a gidilebilirken, şehir içinde İZBAN aracılığıyla Aliağa ve Menderes’e ulaşmak mümkündür. Zaman zaman konser organizasyonları düzenlenen tarihi gar, İzmir’in simge yapıları arasında yer alıyor.

Efes Antik Şehri
Efes Antik Şehri

Antik bir Yunan şehri olan Efes Antik Şehir, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Ayrıca Roma zamanında önemli bir Roma şehri idi. M.Ö. 6000 yıllarında kurulan bu şehir klasik Yunan dönemine ait İyonya’nın 12 şehrinden birisidir. Ayrıca İzmir Çeşme’de masmavi denize girebilir, eğer isterseniz dalış yapabilirsiniz.

İnciraltı
İnciraltı

İzmir halkının 80’lerin sonuna kadar denize girdiği şehir içindeki en önemli plajlardan biri olan İnciraltı, bugün denize girilmese de atmosferi ile hâlâ popülerliğini koruyor. Kent Ormanı’nın kurulu olduğu İnciraltı, İzmir’in en yeşil bölgelerinden biridir. Bir ucu Üçkuyular Vapur İskelesi ve Engelliler Parkı’na uzanan, diğer bir ucu ise Sahilevleri’nden Güzelbahçe hattına kadar giden İnciraltı, midye, kumru gibi yiyecek seçenekleri, kafe ve eğlence mekânlarıyla da ilgi çeken bir yer.

İzmir Tarihi Asansör
İzmir Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirilmiştir. İzmir Asansör, 1900’lü yıllarda Museviler’in yoğun olarak yaşadığı semt olan Karataş’ta bulunuyor.

Kadifekale
Kadifekale

İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede kurulmuş olan Kadifekale, M.Ö 3. yüzyılda Büyük İskender’in emri le Generali Lysimachos tarafından yaptırılmıştır. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüştür. Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı bulunuyor.

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

İzmir, antik dönemlerden bu yana Ege’nin en önemli kentlerinden biri olarak dikkat çeker. Körfez yapısından dolayı korunaklı limanı nedeniyle, kentin tarihinde deniz ticareti hep önemli yer işgal etmiştir. Anadolu’dan getirilen satılacak ürünler, İzmir’e getirilip buradan Ege’ye kıyısı olan ülkelere, Yunanistan ve İtalya’ya gemilerle gönderilirmiştir. Benzer şekilde bu ülkelerden gelen çeşitli mallar da İzmir limanı aracılığıyla Anadolu’ya dağıtılırmış. Bu durum, Kemeraltı bölgesini doğal bir ticaret merkezi haline getirmiştir. İzmir’e gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı canlılığını bugün de hala koruyor. Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde kahve keyfi yaptıktan sonra Kemeraltı’nda balık pazarında midye yemeyi unutmayın.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kentin en hareketli yerlerinden biri olan bu cadde, aynı zamanda önemli bir buluşma noktasıdır. İş çıkışı bir şeyler içmek isteyen, birkaç saat arkadaşıyla görüşme niyetinde olan ya da kahve içip soluklanmak isteyenler, Kıbrıs Şehitleri’nin kalabalığına bırakıyor kendini. Çok sayıda alternatif mekânla herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği cadde, İzmir’e gelenlerin uğraması gereken yerlerden biridir.

Konak Pier
Konak Pier

Mimarisi Gustave Eiffel’e ait olan Konak Pier, farklı çelik yapısıyla ilgi çeken yapılardan biridir. Bir dönem depo, bir dönem ise balık hali olarak kullanılan bina restorasyonlar sonucu şimdilerde alışveriş merkezi olarak hizmettedir. İçerisinde çok sayıda mağaza, bir sinema salonu, kitap evleri ve denizin üstünde birbirinden güzel kafeler bulunan merkez, soluk almak ve hoş vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor.

Konak Vapur İskelesi
Konak Vapur İskelesi

İzmir Konak’ta yer alan Konak Vapur İskelesi’nin hemen yanı başında Yalı camii ve İzmir Saat Kulesi yer alıyor. Bu iskeleden Pasaport, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe vapur iskelelerine vapur seferleri yapılıyor. Pasaport bölgesinden, Konak Vapur İskelesi’ne yürüyüş, İzmir körfezindeki keyifli aktivitelerden birisidir.

Kordon
Kordon

Yeşilçam’ın vazgeçilmez yürüyüş rotalarından Kordon, İzmir’in simgesi halindedir. Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı’na kadar uzanan alan, çimlere uzanıp denize karşı birasını yudumlamak isteyen çok sayıda insanla doluyor. Deniz kenarındaki oturma yerleri, yan yana sıralanmış kafeleri ve yemyeşil çimleriyle Kordon Boyu, İzmirlilerin vazgeçilmez mekânları arasında yer alıyor.

Kültürpark
Kültürpark

İzmir’in en büyük dinlenme ve eğlence mekânı olan Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı da ağırlayan yer, her yıl kitaptan giyime, sanayi ürünlerinden süs bitkilerine kadar çok sayıda fuar ve sergi ile ziyaretçileri buluşturuyor. Park, bünyesinde yer alan müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve lunaparkın yanı sıra 8,000’den fazla ağaç ve birçok farklı bitki türü ile dikkat çekiyor.

Saat Kulesi
Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yaptırılmıştır. Alman Konsolosluk binasını da yapan bir mimara yaptırılan saat kulesi 25 metre boyunda. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir. Saat yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışmıştır. Saat Kulesi, İzmir Konak Meydanı’nda yer alıyor. İzmir’in sembollerinden birisi kulenin önünde fotoğraf çektirmek oldukça popüler bir eylemdir.

St. Polycarp Kilisesi
St. Polycarp Kilisesi

İzmir şehir merkezinde Çankaya semtinde bulunan St. Polycarp Kilisesi, kentin en görkemli inanç merkezlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Pasaport Vapur İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı’na yürüme mesafesinde olan bu dini yapı, 1625 yılında inşa edilmiştir. Son restorasyonun ardından özellikle freskleriyle dikkat çeken kilise, zaman zaman ziyarete açılıyor. İzmir’in hoşgörü kenti kimliğine en uygun örnekler arasında yer alan St. Polycarp Kilisesi, elverişli konumu ile gezilecek yerler arasına eklenebilir.Ne Yapılır? • İzmir’de yapılması gereken ilk şeydir lokma yemek! Eğer lokma kuyruğuna girmeden dönerseniz kimseyi İzmir’e gittiğinize inandıramazsınız
 • Kordon’u boydan boya bir de fayton turu ile gezin
 • Meşhur Saat Kulesi’nin altında mutlaka bir fotoğraf çektirin
 • Sahile yakın bir yerde bulunan tarihi Asansör’e çıkıp, İzmir’i bir de kuşbakışı izleyin
 • Efes Antik Kenti ve Agora’ya giderek İzmir’in antik tarihini keşfedin
 • Alsancak'tan Karşıyaka'ya geçen vapurlar, şehri denizden de görme fırsatı sunuyor. Bu vapurlardan birine atlayın ve şehrin en ünlü bölgelerinden biri olan Karşıyaka'ya geçin
 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret edin ve tarihi gözlerinizde canlandırın
 • Kentin en hareketli yerlerinden biri olan Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra doyasıya alışveriş yapın
 • Türkiye’nin ilk mask müzesi olan İzmir Mask Müzesi’nde farklı ülkelerden 270 maska göz atın
 • Kültürpark’ta yer alan önemli sanat merkezleri, galerileri ve lunaparkı gezinNe Alınır?İrili ufaklı birçok alışveriş merkezinin olduğu İzmir’de özellikle Alsancak bölgesi alışveriş merkezlerinin yaygın olduğu bölgedir. Ünlü markaları ve daha birçok şeyi bulabileceğiniz bu alışveriş merkezlerinden birkaçı ise; Palmiye Alışveriş Merkezi, Forum Bornova, Seway Outlet Park, Konak Pier Alışveriş Merkezi’dir. Ayrıca alışveriş merkezi her yerde var ben yerel ürünler atın almak istiyorum diyenlere Kemeraltı’ndaki hediyelik eşya dükkânlarını gezmelerini tavsiye ederiz. İzmir’in en önemli alışveriş mekânı olan Kemeraltı Çarşı’nın ana caddesi olan Anafartalar Caddesi’nde ise çok çeşitli mağazaları, kahve dükkânlarını ve sinema salonlarını bulabilirsiniz. Ayrıca Seferihisar’ı görmeden, pazarına uğramadan geçip gitmeyin İzmir’den. Benimsediği yaşam tarzıyla dünyada da örnek bir duruş sergileyen Seferihisar’da her hafta pazar günleri organik pazar kuruluyor. Ancak ismi sizi yanıltmasın. Bu pazarda sebze-meyve dışında bulabileceğiniz şeylerden biri de yerli halkın ürettikleri ürünler.Ne Yenir?Türkler, Yunanlar, Rumlar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Yahudilerle ortak bir kültür yaratmış olan İzmir’in mutfağı da bundan etkilenerek karma özelliklere sahiptir fakat Ege’nin incisi İzmir’in mutfağını genel olarak Ege lezzetleri süsler. Zeytin ve zeytinyağının yemeklerde olmazsa olmaz olduğu kültürde, sebzeye de ayrı bir önem verilir. Isırgan, sarmaşık, hindiba gibi otları sofralarda görebileceğiniz yegâne mutfak Ege’dedir. Pırasa, börülce ve patlıcanı da yaygın olarak kullanan Egeliler patlıcan böreği, keşkek, katmer gibi lezzetleriyle ülke mutfağını şenlendirmektedirler. İzmir’in en meşhur tatları ise; boyoz, kumru, İzmir köfte, İzmir tulumu, keşkek, zerde, sura, kol böreği ve radika salatasıdır. İzmir’de yemek konusunda popüler mekânlar şu şekilde:

Kumrucu Şevki: İzmir’in en meşhur kumrucularından biri olan Kumrucu Şevki şehrin birçok noktasına açılmış şubeleriyle gezerken hafif acıkmış ve yorulmuş hissedenler için bir durak noktası olabilir. Çoğu zaman önünde kalabalık göreceğiniz kumrucu; standart fiyatları ve aperatif tatlarıyla İzmir’in önemli simgelerinden biridir. Adres: Alsancak, Ali Çetinkaya Blv. 2/B, 35220 Konak/İzmir

Kebap 1970: Ege’nin meşhur Manisa kebabını afiyetle yiyebileceğiniz bir mekan olan 1970 hizmet kalitesi ve damaklarda hoş tat bırakan lezzetleriyle dönmeden uğrayıp gizel bir yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Adres: Alsancak, 35220 Konak/İzmir

Cumba Et: Gurme ödülleri olan servis kalitesi ve lezzetli yemekleriyle hoşça bir akşam geçireceğiniz bu mekân bahçesinde çay, kahve sohbetleri de yapabileceğiniz bir işletme. Makul ücretleri, güler yüzlü personeli ve hoş manzarasıyla İzmir’in sevilen mekânlarından biridir. Adres: Erzene, İstanbul Cad. No: 54, 35040 Bornova/İzmir

Tuval Restoran: Türk ve dünya mutfaklarından örnekler sunan Tuval Restoran’ın mönüsü et yemekleri ağırlıklı. Türk, Fransız ve İtalyan mutfaklarının yanı sıra, sadece Tuval Restoran’da yiyebileceğiniz özel yemek, salata ve soslar var. Adres: Levent Marina No.4/5, Haydar Aliyev Blv., 35330 Balçova/İzmirNe Zaman Gidilir?Her sahil şehri gibi İzmir'e de yaz-kış ılıman bir hava hâkimdir. Her ne kadar Ege Bölgesi'nde olsa da İzmir’de Akdeniz iklimi yaşanıyor. Ocak-şubat en soğuk aylar. Ancak bu dönemde bile sıcaklık 6-7 derecenin altına pek düşmüyor. Elbette tatilcilerin ve turistlerin en çok tercih ettiği dönem mayıs-eylül arasıdır. Sıcaklık bu aylarda 40 derecenin üzerine çıkabiliyor. Neyse ki bölgeye özgü imbatlar İzmirlileri biraz olsun ferahlatıyor. Kışları bir yana İzmirliler, özellikle yaz aylarında cuma öğleden sonra şehrin hengamesinden kaçıp sayfiye yerlerinde alıyorlar soluğu. Bu nedenle yazın hafta sonları merkez, kışa nazaran daha sakin oluyor. Mevsimsiz bir şehir İzmir; yılın her ayında cazip destinasyonlarıyla tatilcilere pek çok seçenek sunuyor.Eğlence ve Gece HayatıRenkli bir gece hayatına sahip İzmir’de eğlenceli bir akşam geçirebileceğiniz başlıca yerler Kordon Boyu, Konak ve çevresindedir. Alsancak ise İzmir’de gece hayatı denildiği zaman ilk akla gelen yerdir. Özellikle yaz ayları daha da hareketlenen İzmir’de geceler de oldukça renkli ve kalabalıktır. İzmir’de tavsiye edebileceğimiz eğlence mekânları şu şekilde:

Öküz Bar: Farklı konseptleri ile dikkat çeken bu mekân İzmir’in popüler eğlence merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Yeme içme imkânlarının da sunulmakta olduğu bu mekânda, ünlü DJ performanslarıyla eğlenmenin ve dans etmenin tadına varmak mümkündür. 2012 yılından beri hizmet vermekte olan bu barda arkadaşlarınız ya da sevgilinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Adres: Yalı Cad. 316/A, 35580 Karşıyaka/İzmir

Tac Mahal: İzmir’de gecenin tadına varmak isteyenlerin farklı buldukları bu mekân sadece gece kulübü olarak hizmet vermektedir. Mekânın deniz kenarında yer alması ve farklı bir ambiyansa sahip olması sebebiyle rağbet gördüğü bilinmektedir. Dans etmeyi hayatın odak noktası haline getirmiş olanlar için, güzel bir gecenin adresi olarak kabul edilmektedir. Unutulmaması gereken husus ise sadece yaz aylarında açık olmasıdır. Adres: 1649 Sokak No: 17 (Turan) 35000 Bayraklı/ İzmir

KafePi Bornova: Bornova’da bulunmakta olan eski bir köşkün güzel bir restorana dönüşmüş halidir.  Rahat ve eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin ilk adresi olarak göz önüne gelmektedir. Eşsiz mimarisi ve nefes almaya yardımcı olan bahçesi ile özellikle gençlerin uğrak noktasıdır. KafePi, yaz ve kış ayları için üç farklı bölüm şeklinde tasarlanmıştır. Bu bölümler;  ferah bahçesi, tarihi köşkü ve hareketli kış bahçesidir. Adres: Erzene, 80. Sokak No: 23 35040 Bornova/ İzmir

Kybele Rock-Jazz Bar: Alsancak’ta yer alan Kybele rock ve caz dinlemek isteyen, bu ezgilerle dans etmek isteyen çiftler için son derece uygun bir mekân. Kybele Alsancak’ta yer alan eski barlardan ve müdavimleri tarafından çok seviliyor. Adres: 1453 sokak no 28 Gazi Kadınlar SokağıFestival ve Etkinlikİzmir’de tüm yıl çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekildedir:

 • 20.Uluslararası Aliağa Barış Ve Hoşgörü Kültür Ve Sanat Festivali
 • Bahar Şenliği
 • Çiğli Halk Eğitimi Şöleni
 • Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Festivali
 • Deve Güreşi
 • Ege Esintileri Festivali
 • Geleneksel Selçuk Efes Festivali
 • Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri Festivali
 • Heykel Günleri
 • İzmir Kültür Sanat Festivali Alaçatı Konseri (İksev)
 • İzmir Şiir Festivali
 • İzmir Türkçe Günleri
 • Karşıyaka Festivali
 • Sörf-Wind Sörf-Optimist Teşvik Turizm Haftası Yarışmaları
 • Türkiye Tiyatro Buluşması
 • Uluslar Arası Halk Oyunları Festivali
 • Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri
 • Alaçatı Ot Festivali
 • Zeytin Festivali
 • Balkan Festival
Peşin Fiyata 2+3 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
  6 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 6’dan fazla taksit yapılamamaktadır.