Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Alanya Paketi

Kesin Hareketli

Alanya Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Alara Kalesi
Alara Kalesi

1232 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından dik bir tepe üzerine inşa ettirilen Alara Kalesi‘nin girişindeki 120 basamaklı koridor ve kalenin üzerine kurulduğu kayaların içinden geçen tüneller, tarihi yapının en dikkat çeken noktalarından. Kalenin tepeden görülen muhteşem manzarasını izlemek isteyenleri ise zorlu bir yol bekliyor.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Alanya’da görülmesi gereken birçok mağara bulunuyor. Bunların en görkemlisi ve en meşhuru ise, tabii ki Damlataş Mağarası. İçerdeki hava sıcaklığının yaz-kış 23.3 derecede sabit olmasının ve %98 nem oranının etkisiyle yağmur sularının tavandaki yarık ve boşluklardan akarak damla damla birikmesi sonucu oluşan mağara, deniz kıyısında yer almakta ve Alanya’ya sadece 1 km uzaklıktadır. Mağaranın keşfi ise 1948 yılında Alanya İskelesi’nin yapımı sırasında tamamen tesadüfü şekilde olmuştur. Göremeden tatilinizi sonlandırmamanız gereken Damlataş Mağarası, koruma altına alınmış ender bir doğa harikasıdır. Ayrıca, solunum rahatsızlığı olan kişiler için Damlataş Mağarası’nın oldukça şifalı olduğu iddia ediliyor. 15.000 yılda oluştuğu düşünülen ve boyları 15 metreye kadar ulaşabilen sarkıtların, solunum yolu rahatsızlığı çeken astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği, doktorların ve kimyagerlerin çeşitli araştırmalarıyla tespit edilmiştir.

Damlataş Plajı
Damlataş Plajı

Alanya’nın olmazsa olmazlarından Damlataş Plajı, nam-ı diğer Kleopatra Plajı ise Damlataş Mağarası'nın önünde kalan kıyıdadır. Kleopatra Plajı olarak da bilinir. Denizi ve plajı tamamen kum olan mavi bayraklı bu plajda yüzmenin key㚝ni doyasıya çıkarabilirsiniz. Sırtını yarımadanın eteklerine dayayan kumsalın biraz ilerisinde ise iri taşlardan oluşan Kleopatra Koyu yer almaktadır. Efsaneye göre Mısır kraliçesi Kleopatra Akdeniz'e çıktığı bir seferde bu koyda denize girmiştir. Uzun bir yüzme parkuruna sahip olan plaj ve koy suyunun berraklığıyla anılır. Ziyaretçiler plaja giriş için herhangi bir ücret ödemezken aldıkları hizmet karşılığında ücret öderler. Ayrıca Damlataş Plajı, arkeoloji müzesine 326 metre, Damlataş Mağarası'na ise 350 metre uzaklıktadır. Tarihi yarımadada yer alan Alanya Kalesi'ne de çok yakındır.

Dim Çayı
Dim Çayı

Denizin bunaltıcı sıcaklığına farklı alternatif arayanlar için Alanya'da gezilecek bir başka noktadır, Dim Çayı'nda serinlemek ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyim olabilir. Çayda serinlerken aynı zamanda kiremitte alabalık yiyebilir ve ahşap bölmelerde biraz kestirip huzurlu bir kısa uykuya dalabilirsiniz. Toroslardan bu doğal güzelliğin tadına varmak için acele etmelisiniz çünkü bölgede devam eden baraj yapım çalışmaları çay için büyük tehdit oluşturmaktadır. 

Kızıl Kule
Kızıl Kule

Adını alt ve üst kısımlardaki kesme taşlardan alan Kızıl Kule 1226 yılında yapılmıştır. Bugün bile sapasağlam ayakta duran kulenin doğu cephesi ile batı cephesi arasındaki oturduğu yerin konumu nedeniyle, 2m.lik bir yükseklik farkı vardır. Sekizgen şeklindeki kule beş katlıdır. Zemin katın ortasından yukarı doğru, beşinci kata kadar yükselen bir bölüm bulunmaktadır. Su sarnıcı görevini üstlenen bu bölüm kulenin omurgası durumundadır. Zemin kat etnografik müze olarak hizmet vermektedir.

Lotape (Aytap) Liman Kenti
Lotape (Aytap) Liman Kenti

Aytap Alanya'nın 30 kilometre doğusundadır. Bugünkü Akdeniz kıyı yolu bu Roma kentinin ortasından geçmektedir. Kral Antichus'un karısı Iotape'ın anısına kente bu adı verdiği bilinmektedir. Kentin 50-100 m. boyutlarında bir limanı vardır. Yarımada şeklinde oldukça yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş kalesine oldukça zor çıkılmasına karşın görülen manzara tüm yorgunlukları unutturacak güzelliktedir. Iotape kentinin antik caddesi, hamamı, kilisesi, nekropol ve akropolü çevrede bulunan değer antik kentler içinde en iyi ayakta kalanlarıdır. Tek odalı, üstü kapalı mezar odaları da kentin antik kalıntıları içindedir.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Alanya'nın gezilecek yerleri içinde doğal güzelliği ile dikkat çeken Sapadere Kanyonu, Sapadere köyünde bulunan karstik oluşumlu bir kanyondur. Yapılan tanıtım çalışmalarıyla son zamanlarda turistlerin ilgi odağı konumuna gelen kanyonun girişinde ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği yeme-içme mekânları mevcuttur. Binlerce yıldır akan suların oluşturduğu kanyonda inanılmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yaz aylarında gidecek olan ziyaretçiler için şelalenin oluşturduğu havuzda yüzmek unutulmaz bir deneyim olabilir.

Süleymaniye Camisi
Süleymaniye Camisi

Anadolu Selçukluları zamanında yapılmış cami kalenin hemen dışındadır. İlk kez 1231 yılında inşa edilen camii Kanuni döneminde onarılmıştır. Bu sebeple Süleymaniye Cami olarak anılır. Moloz taştan kare planlı olarak yapılmıştır. Sekizgen kasnak üzerine, kiremitli bir kubbesi vardır. Kubbenin askılık görevi üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiştir. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli üç kubbe ile örtülüdür. Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneğidir.

​Alanya Kalesi
​Alanya Kalesi

 Alanya Kalesi günümüzde varlığını sürdüren tek Selçuklu kalesidir. 1225 yılında Roma Kale kalıntılarının yerine Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yeni bir kale yaptırılmıştır. 83 kule ve 140 burca sahip, üç sıra surlarla çevrili olan kale bütün olarak iç ve dış kale bölümlerinden oluşur. Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindandan oluşan kale bir tarih hazinesidir.Ne Yapılır?Ne yapılır?

 • Alanya Kalesi’ne çıkıp, bölgeyi tepeden seyretmenin tadını çıkarın
 • Alanya’da nerede konaklarsanız konaklayın denize girmek için ilk olarak Kleopatre Plajı’nı tercih edin
 • Damlataş Mağarası’na giderek Alanya’nın doğal oluşumlarının en güzel örneğini görmeyi ihmal etmeyin
 • Dim Çayı’na giderek, rafting yapın ve adrenalini en üst seviyede yaşayın
 • Hamoxia Antik Kenti, Syedra Antik Kenti ve İotape Antik Kenti’ne giderek Alanya’nın antik tarihini keşfedin
 • Eğer su sporlarına çok fazla ilginiz varsa Alanya yapılacak şeyler listene; jet-ski, parasailing, sörf, kano, flyboard ve deniz bisikleti gibi çeşitli aktiviteleri ekleyin
 • Alanya Barlar Bölgesi’nde sabahın ilk ışıklarına kadar eğleninNe Alınır?Ne alınır?
Alanya'da alışveriş merkezleri, oryantal renkler ve yerel kültüre has sanatlar ve çeşitli ürünlerle donatılmış minik butikler turistleri karşılayan en önemli alışveriş noktalarıdır. Akdeniz kıyılarının en ucuz ülkesi olan Türkiye'de fiyatların sabit olmaması ile birlikte pazarlık da yapabilirsiniz. Sevdiklerinize hediyeler almak istiyorsanız, sahil bölgesinde yer alan geleneksel hediyelik eşya dükkânları ve deri dükkânlarına uğramadan dönmeyin. Kentte alışverişe akşamları çıkmak daha iyidir. Gece canlanan kentte vitrinler adeta canlanır. Alanya'da alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında tarihi yarımadada yer alan Alanya Çarşısı, sahil kesiminde toplanmış küçük dükkânlar ve büyük alışveriş merkezleri gösterilebilir. Ayrıca kentte turunçgil reçelleri oldukça popüler ve Alanya’ya gelen çoğu turistin mutlaka aldığı ürünler arasında yer alıyor.Ne Yenir?Ne yenir?
Türkiye’nin önemli turizm kentleri arasında yer alan Alanya’nın mutfağı Akdeniz mutfağından enfes lezzetleri barındırıyor. Ayrıca Alanya turizm merkezi olmasına rağmen birçok yerel yemeğe sahip geniş bir mutfağa sahiptir. Alanya kültürünün kilometre taşlarından olan bu yöresel yemekler, turistlerin damak tatlarında farklı lezzetler bırakabilir. Alanya'nın yöresel yemekleri olarak şepit, döğme aşı, laba, bumbar, ilibada sarması, göleviz, taze ülübü yemeği, taze bakla yemeği, öksüz helvası, çigirdik, turunç reçeli ve kırtaki sayılabilir. Tarım merkezi olması sebebiyle sebzeli yemeklerin büyük yer tuttuğu mutfakta etli yemekler de lezzetli ve kendine has şekilde sunulabiliyor. Alanya'nın yerel tatlarının yanında, yabancı turist varlığına dayalı olarak oluşan bir uluslararası mutfağı da vardır. Çeşitli restoranlarda Asya ve Avrupa mutfağından yemekler yeme şansına da sahipsiniz. Antalya’nın önemli ilçesi Alanya’da tavsiye edebileceğimiz restoranlar şu şekilde:

Palm&Olive Restaurant: Ödüllü şefin hazırladığı yemeklerin her biri sanat eserini andırıyor. Öyle ki, çatalınızı batırmaya kıyamıyor, bir yandan da tadına bakmak için sabırsızlanıyorsunuz. Olive ilçenin en popüler restoranları arasında yer alıyor. Adres: Bektaş, Keykubat Cad. 57/B, 07400 Alanya/Antalya

Flash: Pide, ızgara ve et çeşitleri konusunda iddialı olan Flash’ın özellikle saç kavurması meşhur. Küçük küçük doğranmış dana biftekten yapılan saç kavurmayı beklerken birbirinden leziz ezme, haydari, tulum peyniri ve lavaşın tadına bakabilirsiniz. Adres: Şekerhane, 07400 Alanya/Antalya

Queen Garden Restaurant: Flambe et yemekleri masanın yanında yapılırken folyo kağıdına sarılan şam fıstıkları ispirtolu tabakta fırınlanarak özel bir şovla servis ediliyor. Oldukça nezih mekânlar arasında yer alan Queen Garden, turistler tarafından yoğun ilgi altında. Adres: Müftüler Caddesi Demirciler Sk. No 99 07400, 07400 Alanya/Antalya

Bamyacı Dondurma: Alanya Yat Limanı’nda bulunan Bamyacı Dondurma Alanya’nın en iyi dondurmacısı olarak biliniyor. Özellikle kavunlu dondurmasını mutlaka deneyin.Ne Zaman Gidilir?Ne zaman gidilir?
Akdeniz ikliminin hâkim olduğu şehirde yazlar sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya yaz turizmi için tercih edilmektedir. Antalya’ya gidilecek en doğru zaman yaz mevsimidir. Yaz turizminin en çok geliştiği şehirdir ve bu yüzden en çok göçü yazın alır. Oldukça sıcak geçen yaz ayları, burada tatil yapmak isteyenler için kaçınılmazdır. Turizm sezonu genelde mayıs ayında açılıp ekimde havaların soğumasına kadar devam etmektedir. Şehrin sıcaklıkları ekim itibariyle azalmaya başlar. Ekim-­mayıs gibi dönemlerde turistik bir yoğunluk olmaktadır. Antalya’da hava genel olarak ılık geçse de kış mevsiminde hortuma ve şiddetli yağışlara karşı tedbir almakta fayda vardır.Eğlence ve Gece HayatıEğlence ve gece hayatı?
Alanya'da gece hayatı gayet akıcı olmakla birlikte yerli ve yabancı turistlerin oluşturduğu çok uluslu ortamlar geceye renk katıyor. Alanya'da çoğu yerde olduğu gibi barlar sokağı şeklinde bir sokak yoktur ama çeşitli gece kulüpleri ve barların oluşturduğu bir Barlar Bölgesi vardır. Limanda yer alan Barlar Bölgesi'nde eğlence hayatı genel olarak 21.00’den sonra hareketlenmeye başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürebilmektedir. Alanya Limanı çevresinde yer alan İskele Caddesi'nde de çeşitli bar ve diskolar bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde pop müzik, türkü bar, gece kulübü gibi farklı eğlence anlayışlarına hitap eden mekânlar bulabilirsiniz. Birçok ünlü yaz döneminde Alanya'da konserler vermekte ve canlı müzik içeren mekânlarda ünlü DJ’ler uzun süre sahne almaktadır. Aynı zamanda plaj partilerine de ev sahipliği yapan Alanya'da gece hayatı, ziyaretçiler için farklı kültürlerin de etkisiyle, çok renkli ve eğlenceli saatler geçirme imkânı veriyor. Alanya’da bulunan popüler eğlence mekânları şu şekilde: Havana Club, Las Vegas Bar, Auditorium Club Club, Hollywood Alanya Palm Beach Club.Festival ve EtkinlikFestival ve Etkinlikler
Türk Riviera'sının doğu incisi Alanya'da turizmin etkisiyle birçok festival ve aksiyon yapılmaktadır. Büyük bir şölen havasında geçen bu etkinlikler yılın her mevsiminde farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Zaman zaman yerel halkın da içine dâhil olduğu festivallerde Alanya kültürünü ve yaşam biçimini tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Her yıl farklı uluslardan binlerce kişinin katıldığı festivaller Alanya'nın önemli turistik değerlerinden olmakla beraber birçok ünlü isme de ev sahipliği yapmaktadır. Alanya’da düzenlenen festival ve etkinlikle şu şekilde:

 • Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği (Mayıs)
 • Uluslararası Alanya Caz Günleri (Eylül)
 • Uluslararası Yüzme Maratonu (Ekim)
 • Sokak Basketbolu Turnuvası
 • Alanya Yamaç Paraşütü Festivali Konaklı Turizm Festivali (Haziran)
 • Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı (Ocak)
Peşin Fiyata 3+3 Taksit
Peşin Fiyata 6 Taksit
Peşin Fiyata 5 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3 Taksit
Peşin Fiyata 3+3 Taksit